STEICO partnerem premium prestiżowej konferencji Holzbau Forum Polska

30 wystawców prezentujących nowoczesne technologie dla budownictwa drewnianego oraz 17 prelegentów z całego świata podzieliło się wiedzą i doświadczeniem z zakresu architektury i konstrukcji drewnianych. Firma STEICO również przyłączyła się do promocji budownictwa opartego na drewnie, będąc partnerem premium prestiżowego wydarzenia, jakim jest Holzbau Forum Polska.

W dniach 6-7 marca 2018 r. w Warszawie odbyła się druga edycja międzynarodowej konferencji Holzbau Forum Polska, w której wzięło udział blisko 250 uczestników. Mieli oni okazję zapoznać się z nowoczesnymi produktami i technologiami zaprezentowanymi przez 30 wystawców - począwszy od dostawców surowców, poprzez produkty inżynieryjne z drewna, złącza ciesielskie, po narzędzia, oprogramowanie i kompleksowe linie do prefabrykacji. 

Firma STEICO, podobnie jak w ubiegłym roku podczas I Holzbau Forum Polska, była obecna na wystawie praktycznych rozwiązań dla budownictwa drewnianego, prezentując naturalny system budowlany oparty na przyszłościowych materiałach drewnopochodnych, takich jak drewno klejone warstwowo z fornirów LVL. 

Oprócz wystawy praktycznych rozwiązań, w trakcie dwóch dni trwania Forum, można było wysłuchać aż 17 wykładów, podczas których doświadczeni eksperci podzielili się wiedzą i doświadczeniem z zakresu budownictwa drewnianego. Prelegenci byli zgodni, iż ekologiczne budownictwo drewniane, cieszy się coraz większą popularnością również w Polsce. 

- Konstrukcje drewniane znajdują coraz częstsze zastosowanie w praktyce. Zalety technologii były znane od dawna, jednak ostatnie lata pozwalają zaobserwować jej renesans zarówno w Europie, jak i w Polsce - mówił Robert Morawski z Kingspan Timber Solution. 

Architekt Wojciech Pilacki, prezes zarządu Stowarzyszenia Centrum Drewna w Czarnej Wodzie, na przykładzie konkretnych inwestycji - budynków użyteczności publicznej: żłobka i przedszkoli wykonanych na terenie Gdańska, dowodził, iż budownictwo prefabrykowane w Polsce zaczęło wykraczać poza potrzeby rynku mieszkaniowego, co jest efektem coraz szerszej wiedzy na jego temat i obserwacji rynków zagranicznych, szczególnie skandynawskiego i niemieckiego.  

- Świadomość potrzeb klienta oraz znajomość rynków zagranicznych pozwoliła prefabrykatom przekroczyć Rubikon - dom i karczma rodem z Podhala przestały być szczytem możliwości krajowych zakładów prefabrykacyjnych - przekonywał podczas forum. - Klienci indywidualni coraz częściej zastępowani są przez świadomych klientów instytucjonalnych, dla których określenie Systemowa Prefabrykacja Obiektów Drewnianych jest kluczem do odniesienia sukcesu w obszarze realizacji inwestycji celu publicznego. Strach przed nowym zastąpiony został entuzjazmem. Potwierdzenia tych słów szukać można chociażby w obszarze województwa pomorskiego, w którym od 2014 r. powstało kilka tysięcy m2 obiektów użyteczności publicznej realizowanych na potrzeby najmłodszego pokolenia – od żłobków, przez przedszkola, po szkoły podstawowe i zawodowe. 

Ważnym głosem w dyskusji na temat budownictwa drewnianego było wsytapienie prof. Andrea Bernasconi z Wyższej Szkoły Inżynierii i Biznesu w Vaud (Szwajcaria), który rozprawił się z najważniejszymi wątpliwościami odnośnie konstrukcji drewnianych: odpornością ogniową, interakcją z wodą, siłą ciążenia i wiatrem, czyli oddziaływaniem obciążeń bocznych. W konkluzji swojej prezentacji, przekonywał, że drewno jest dobrym, nowoczesnym sposobem wykonywania współczesnych budynków i tworzenia zabudowanych przestrzeni, a do tego zwyczajnie daje nowe możliwości i spełnia wymagania architektury. 

Technologie oparte na materiałach drewnopochodnych znajdują zastosowanie nie tylko w nowym budownictwie. To również ogromny potencjał w przypadku modernizacji starych bloków mieszkalnych wykonanych z betonu, co w swojej prezentacji wykazał prof. Targo Kalamees z Uniwersytetu Technicznego w Tallinie.

Kolejna edycja Holzbau Forum Polska odbędzie się w dniach 26-27 marca 2019 w Warszawie, podczas której firma STEICO będzie partnerem premium. 

Więcej informacji i relacja z II edycji Holzbau Forum Polska znajduje się:

forum-holzbau.pl

Przeszukaj nasze archiwum

© 2019 STEICO SE