STEICO partnerem wspierającym KOMUNALWOOD

Forum Ekologicznego Budownictwa Komunalnego KOMUNALWOOD, które odbyło się w Gdańsku w dniach 21-22 maja br., to wydarzenie, którego ideą jest promocja nowoczesnych standardów budownictwa drewnianego i energooszczędnego w kontekście budowy obiektów wielkopowierzchniowych, zwłaszcza obiektów użyteczności publicznej. Ponieważ idea ta jest bliska również firmie STEICO, zostaliśmy Partnerem Wspierającym forum.

Potencjał budownictwa modułowego opartego na materiałach drewnopochodnych nie ogranicza się wyłącznie do budynków jednorodzinnych, czego doskonałym przykładem są imponujące obiekty wznoszone na świecie. Nowoczesne, energooszczędne budownictwo drewniane to ogromna szansa dla Polski, której deficyt mieszkaniowy szacuje się na 0,9 mln mieszkań, a ok. 2 mln mieszkań wymaga modernizacji. Dlatego do wspólnej debaty o budownictwie drewnianym, która odbyła się w ramach forum KOMUNALWOOD, przystąpili zarówno eksperci zawodowo związani z branżą, konstruktorzy, architekci, jak i naukowcy oraz studenci wydziałów budownictwa, ale również przedstawiciele Lasów Państwowych, Ministerstwa Środowiska oraz - po raz pierwszy w tego typu wydarzeniu w naszym kraju - przedstawiciele władz samorządowych. To włodarze rozwijających się miast i gmin pod presją czasu muszą realizować nowe obiekty przedszkoli i żłobków dla swoich najmłodszych mieszkańców. Dlatego doceniają zalety i ogromne możliwości modułowego budownictwa drewnianego. Jako pierwsze tej technologii zaufały władze Gdańska, gdzie w niespełna 3 miesiące powstał pierwszy w Polsce żłobek w technologii modułowej z wykorzystaniem nowoczesnych i energooszczędnych materiałów drewnopochodnych STEICO. Obecnie zrealizowano tu już 6 tego typu obiektów, a kolejne 2 są w realizacji. Za przykładem Gdańska poszły Słupsk, gmina Pruszcz Gdański i Sierakowice. Obecni podczas forum włodarze tych miejscowości wspólnie podkreślali główne zalety budownictwa prefabrykowanego: szybkość realizacji, walory zdrowotne i zdecydowanie niższe koszty utrzymania obiektów.

Podczas forum nie zabrakło inspirujących przykładów. Przedstawiciele szwedzkiego miasta Växjö zaprezentowali ideę utworzenia całej dzielnicy wyłącznie z budynków z drewna, przekonując uczestników forum, że jest to możliwe!

Do dyskusji o potencjale budownictwa drewnianego włączył się Daniel Kamiński z Ministerstwa Środowiska, który skupił się na temacie budownictwa drewnianego w kontekście polityki klimatycznej oraz Piotr Młynarczyk, Naczelnik Wydziału Infrastruktury z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, podejmując temat budownictwa drewnianego jako inwestycji w przyszłość.

Podczas debaty poświęconej budownictwo drewnianemu nie mogło oczywiście zabraknąć „faktów i mitów”, z którymi rozprawili się Marta Nazarczuk z Unihouse oraz Marek Beśka ze Stowarzyszenia Energooszczędne Domy Gotowe. Tomasz Balcerowski z firmy Ekoinbud, specjalizującej się w budownictwie modułowym opartym na technologii STEICO, która zrealizowała pierwszy żłobek na terenie Gdańska, skupił się na zaletach budownictwa modułowego i korzyściach dla sektora publicznego.

Ważną część forum stanowił „Salon Techniczny”, w którym o ekonomii i ekologii w procesach projektowych obiektów drewnianych mówił doświadczony architekt Wojciech Pilacki z Pracowni Projektowej Woodpoint. Innowacyjnym materiałom w budownictwie drewnianym przyjrzeli się z kolei dr inż. Andrzej Noskowiak z Instytutu Technologii Drewna w Poznaniu oraz dr hab. inż. Sławomir Krzosek profesor nadzwyczajny z SGGW, Wydziału Technologii Drewna.

Podczas KOMUNALWOOD firma STEICO przygotowała stoisko prezentujące możliwości naszej technologii. Chętnie udzielaliśmy odpowiedzi na wszelkie pytania, rozwiewaliśmy wątpliwości i zachęcaliśmy do bliższego zapoznania się z energooszczędnym budownictwem modułowym opartym na nowoczesnej technologii STEICO. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przeszukaj nasze archiwum

© 2019 STEICO SE